ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 27-ի նիստում քննարկվել է  2021 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի առաջին կիսամսյակի կատարման ընթացքի վերաբերյալ հարցը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում շարունակվել են համավարակի եւ 44-օրյա պատերազմի բացասական տնտեսական հետեւանքները: Արձանագրվել է պետական բյուջեի ծախսերի աճ՝ պայմանավորված կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետեւանքների չեզոքացմանն ուղղված հակաճգնաժամային միջոցառումների եւ 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով ծագած լրացուցիչ ծախսերի իրականացմամբ: Պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 866.4 մլրդ դրամ: Պետական բյուջեի պակասուրդը 75.5 մլրդ է: Կապիտալ ծախսերի ճշտված ծրագրի կատարողականը կազմել է 64.3%:  Կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ սոցիալ-տնտեսական բացասական հետեւանքների մեղմման ուղղությամբ իրականացվել են շուրջ 19.8 մլրդ դրամի չափով ծրագրեր: 44-օրյա պատերազմի հետեւանքների հակազդման ուղղությամբ իրականացված ծախսերը կազմել են շուրջ 41.1 մլրդ դրամ, որից սոցիալական  պաշտպանության ոլորտի ծախսերը շուրջ 39 մլրդ դրամ է:
ՀՀ պետական պարտքը նախորդ տարեվերջի համեմատ աճել է 229.2 մլրդ դրամով:
ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը տեղեկացրել է, որ 2021 թվականի փետրվարին, հաշվի առնելով միջազգային պարենային շուկաներում գնաճային զարգացումները եւ գնաճային սպասումների որոշակի արագացումը, ՀՀ ԿԲ-ն բարձրացրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 5.5%:
ՀՀ ԿԲ-ն ամեն ինչ անում է, որպեսզի գնաճը նվազի՝ հասնելով նախատեսված 4 տոկոսի:
ՀՀ ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ Արտյոմ Սմբատյանը նշել է, որ ՀՀ պետական բյուջեի ընդհանուր եկամուտները կազմել են 790.9 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 10.3%-ով, իսկ հարկերը եւ տուրքերը կազմել են 750.2 մլրդ դրամ:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի ներկայացուցիչ Դավիթ Չիբուխչյանը տեղեկացրել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՊ-ն հաշվեքննություն է իրականացրել 16 պետական մարմնում: Արձանագրվել է 101 անհամապատասխանություն:
Բանախոսները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին, որոնք հիմնականում առնչվում էին պետբյուջեի եկամուտներին ու ծախսերին, ՀՀ պետական պարտքի սպասարկմանն ու առաջիկա անելիքներին:

Постоянная комиссия НС обсудила и приняла к сведению исполнение Государственного бюджета РА за первое полугодие 2021 г.
27 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Г.Папояна обсуждался ход исполнения Государственного бюджета РА за первое полугодие 2021 г.
Министр финансов РА Т.Хачатрян отметил, что в отчетный период ощущались негативные экономические последствия пандемии и 44-дневной войны. Увеличились расходы госбюджета за счет реализации антикризисных мер по нейтрализации социально-экономических последствий коронавируса и дополнительных затрат вследствие 44-дневной войны. Расходы составили 866,4 млрд драмов, дефицит – 75,5 млрд. Выполнение скорректированной программы капитальных вложений составило 64,3%. Из-за коронавируса реализованы программы на сумму около 19,8 млрд   драмов по смягчению негативных социально-экономических последствий. Расходы на ликвидацию последствий 44-дневной войны составили около 41,1 млрд драмов, из коих около 39 млрд – на   социальную защиту.
Государственный долг РА увеличился на 229,2 млрд драмов по сравнению с концом прошлого года.
Заместитель председателя Центрального банка (ЦБ) РА Н.Ерицян сообщил, что в феврале 2021 г., учитывая инфляцию на международных продовольственных рынках и некоторое ускорение инфляционных ожиданий, банк повысил ставку рефинансирования на 0,25 процентного пункта, установив ее в 5,5%.
ЦБ делает все возможное для снижения инфляции до запланированных 4%.
Первый заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Смбатян отметил, что общие доходы госбюджета составили 790,9 млрд драмов, увеличившись на 10,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, а налоги и сборы составили 750,2 млрд драмов.
Представитель Аудиторской палаты РА Д.Чибухчян сообщил, что за отчетный период проведены проверки в 16 государственных органах, зарегистрировано 101 несоответствие.
Докладчики ответили на вопросы депутатов, в основном касающихся доходов и расходов госбюджета, обслуживания госдолга РА и предстоящих планов.