ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 27-ի նիստում քննարկվել է  2021 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի առաջին կիսամսյակի կատարման ընթացքի վերաբերյալ հարցը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում շարունակվել են համավարակի եւ 44-օրյա պատերազմի բացասական տնտեսական հետեւանքները: Արձանագրվել է պետական բյուջեի ծախսերի աճ՝ պայմանավորված կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետեւանքների չեզոքացմանն ուղղված հակաճգնաժամային միջոցառումների եւ 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով ծագած լրացուցիչ ծախսերի իրականացմամբ: Պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 866.4 մլրդ դրամ: Պետական բյուջեի պակասուրդը 75.5 մլրդ է: Կապիտալ ծախսերի ճշտված ծրագրի կատարողականը կազմել է 64.3%:  Կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ սոցիալ-տնտեսական բացասական հետեւանքների մեղմման ուղղությամբ իրականացվել են շուրջ 19.8 մլրդ դրամի չափով ծրագրեր: 44-օրյա պատերազմի հետեւանքների հակազդման ուղղությամբ իրականացված ծախսերը կազմել են շուրջ 41.1 մլրդ դրամ, որից սոցիալական  պաշտպանության ոլորտի ծախսերը շուրջ 39 մլրդ դրամ է:
ՀՀ պետական պարտքը նախորդ տարեվերջի համեմատ աճել է 229.2 մլրդ դրամով:
ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը տեղեկացրել է, որ 2021 թվականի փետրվարին, հաշվի առնելով միջազգային պարենային շուկաներում գնաճային զարգացումները եւ գնաճային սպասումների որոշակի արագացումը, ՀՀ ԿԲ-ն բարձրացրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 5.5%:
ՀՀ ԿԲ-ն ամեն ինչ անում է, որպեսզի գնաճը նվազի՝ հասնելով նախատեսված 4 տոկոսի:
ՀՀ ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ Արտյոմ Սմբատյանը նշել է, որ ՀՀ պետական բյուջեի ընդհանուր եկամուտները կազմել են 790.9 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 10.3%-ով, իսկ հարկերը եւ տուրքերը կազմել են 750.2 մլրդ դրամ:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի ներկայացուցիչ Դավիթ Չիբուխչյանը տեղեկացրել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՊ-ն հաշվեքննություն է իրականացրել 16 պետական մարմնում: Արձանագրվել է 101 անհամապատասխանություն:
Բանախոսները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին, որոնք հիմնականում առնչվում էին պետբյուջեի եկամուտներին ու ծախսերին, ՀՀ պետական պարտքի սպասարկմանն ու առաջիկա անելիքներին:

At September 27 sitting of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, moderated by Gevorg Papoyan, the issue on the implementation process of the first half of the 2021 RA state budget was debated.
The RA Minister of Finance Tigran Khachatryan noted that the negative economic consequences of the pandemic and 44-day war continued in the financial period. Growth of expenditures of the state budget was recorded because of anti-crisis events directed to the neutralization of the socio-economic consequences of coronavirus and the implementation of the additional expenditures as a result of the 44-day war. The expenditures of the state budget were 866.4 bln AMD. The deficit of the state budget was 75.5 bln. The capital budget execution of the adjusted programme was 64,3%. Due to coronavirus, programmes of about 19.8 bln AMD were implemented to mitigate the negative socio-economic consequences. The expenditures carried out to counteract the consequences of the 44-day war were about 41.1 bln AMD, of which the expenditures in the field of social protection were 39 bln AMD.
The RA state duty has grown by 220.2 bln AMD compared with the end of the previous year.
The Deputy Chairman of the RA Central Bank (CB) Nerses Yeritsyan informed that in February 2021, taking into consideration the inflation developments in the international food markets and the certain acceleration of the inflation expectations, the RA CB raised the re-financing interest rate by -.25 percent point, setting it 5.5%.
The RA CB does all the best to reduce the inflation, reaching the designed 4%.
The First Deputy of the RA State Revenue Committee (STC) Artyom Stepanyan noted that the total revenues of the RA state budget were 790.9 bln AMD growing by 10.3% compared with the same period of the previous year, and the taxes and duties were 750 bln AMD.
The representative of the RA Audit Chamber (AC) Davit Chibukhchyan informed that during the financial period the AC carried out audit in 16 state bodies. 101 inconsistencies were recorded.
The rapporteurs answered to the MPs’ questions, which mainly related the state budget revenues and expenditures, the service of the RA state duty and the upcoming works to be done.
The certificate on the first half of the year for the RA state budget was acknowledged.
The Committee members and the attendees observed one-minute silence to honour the memory of the 44-day war victims.